Dia de los Muertos lub Dia de Muertos to meksykańskie święto zmarłych łączące w sobie elementy wiary chrześcijańskiej z prekolumbijskimi wierzeniami w życie pozagrobowe. Jego korzenie sięgają cywilizacji Azteków, która czciła zmarłych bliskich podczas trwającego miesiąc festiwalu związanego z kultem bogini świata podziemnego, Mictecacíhuatl, znanej jako Królowa Śmierci. Po podboju Ameryki Centralnej przez hiszpańskich konkwistadorów skrócono i przesunięto święto na początek listopada, by pokrywało się z chrześcijańskim dniem Wszystkich Świętych oraz Dniem Zadusznym. Obecnie składa się z dwudniowych obrzędów. Pierwszego listopada obchodzi się Dia de los Angelitos, dzień poświęcony zmarłym dzieciom, zaś drugiego - Dia de los Muertos - w którym wspomina się dorosłych. 

Meksykańskie święto zmarłych różni się znacznie zarówno od naszej polskiej tradycji, jak i skomercjalizowanego stylu zachodniego. W przeciwieństwie do Halloween to obchody religijne, choć zamiast powagi i zadumy znanych z naszych cmentarzy Dia de los Muertos kojarzy się z radością i zabawą. Meksykanie wierzą bowiem, że zmarli odwiedzają ich w tym dniu, toteż należy odpowiednio ich ugościć. Zarówno w domach, jak i miejscach publicznych stawia się dekorowane kwiatami ołtarze, zaś na ulicach odbywają się radosne procesje. Rodziny udają się na cmentarze, gdzie urządzają przy grobie małe przyjęcia, wznosząc toasty i śpiewając ulubione piosenki zmarłego.

Wśród elementów nieodłącznie związanych z tą tradycją wyróżniają się cukrowe czaszki calaveras, stawiane na ołtarzach i grobach jako podarunki dla zmarłych. Podobnie ma się w przypadku szkieletów, calacas, często wykorzystywanych jako dekoracje. Ubrane w bogate, kolorowe stroje, dzierżące instrumenty muzyczne reprezentują obraz radości, którą można odnaleźć w życiu pozagrobowym. Najsłynniejszym ich przedstawicielem jest La Calavera Catrina autorstwa José Guadalupe Posady, wizerunek szkieletu przebranego w elegancką suknię i wielki kapelusz z piórem. Stworzoną jako polityczną satyrę, La Catrinę z czasem zaczęto utożsamiać ze świętem zmarłych, którego symbolem pozostała do dziś.  

Do niedawna obchody Dia de los Muertos były ściśle związane z kulturą Meksyku, jednak oryginalny styl i radosny charakter celebracji sprawiły, że jej popularność przekroczyła granice kraju. W ten sposób Dia de los Muertos narodził się jako trend w przebraniach i imprezach halloweenowych, wybierany przez tych, którym znudziło się tradycyjne straszenie w postaci zombie, duchów i wampirów. Fantazyjny makijaż, kolorowe wianki z kwiatów, czarne koronkowe welony zaczęły śmiało wyróżniać się w otoczeniu zdominowanym przez popularne postacie z filmów grozy. Bogatej oferty w stylu Dia de los Muertos nie mogło też zabraknąć w sklepie Mixparty. Jeżeli zastanawiacie się nad niepowtarzalnym przebraniem na Halloween, ta propozycja jest właśnie dla was.

W naszym asortymencie dostępne są stroje meksykańskie dla dzieci i dorosłych. Wśród sukienek szczególną uwagę zwraca prześliczna czerwono-czarna kreacja z koronkowymi rękawkami i przyszytą z tyłu kokardą. Inną wartą uwagi propozycją jest czarna sukienka z nadrukiem szkieletu, trójwarstwową asymetryczną spódnicą i stylową opaską z czerwonymi różami i welonem. Mężczyznom do gustu przypadnie strój mariachi z kapeluszem lub przebranie kościotrupa ubranego w odświętny meksykański kostium.

Dziewczynki z pewnością zachwycą się bogactwem kolorów strojów małej seniority w stylu Dia de los Muertos. Bogato zdobione sukienki uszyte są z materiałów charakteryzujących się satynowym połyskiem. Idealnym dodatkiem są dołączone do zestawów kwiatowe opaski. Dla chłopców polecamy czarno-błękitny kostium kościotrupa we fraku lub też czarno-czerwone przebranie szkieletu w cylindrze.

Oprócz stroju ważnym elementem charakteryzacji jest make up. W naszej ofercie znajdują się gotowe zestawy do makijażu w stylu Dia de los Muertos. Jeżeli nie macie czasu lub nie czujecie się na siłach, by go wykonać, możecie zakupić maski. Wykonane ze specjalnej masy, bogato zdobione, zrobią furorę na halloweenowej imprezie.

Jeżeli jednak wolicie drobne dodatki, które nie wymagają dużych nakładów finansowych, zwróćcie uwagę na opaskispinki z kwiatami oraz krawatymuchy z czaszkami calaveras.

Wierzymy, że szeroki wybór dostępnych produktów przekona i zainspiruje Was do sięgnięcia po niezwykłą stylistykę Dia de los Muertos. To idealna propozycja dla osób poszukujących świeżych pomysłów na halloweenową imprezę, a także dla tych, który chcą wyróżnić się w tłumie zombie, wampirów i wilkołaków.

Zajrzyjcie do naszego sklepu i wybierzcie coś dla siebie.