Oktoberfest

2016-09-07
Oktoberfest

Jak co roku w połowie września miłośnicy złotego trunku ściągną tłumnie do Monachium, by wziąć udział w dorocznym święcie piwa - Oktoberfest - najsłynniejszym festiwalu browarniczym na świecie. Tegoroczna edycja rozpoczyna się 17 września i potrwa aż do 3 października. W kilkunastu namiotach rozstawionych na Błoniach Teresy zostanie rozlanych kilka milionów kufli piwa. Kelnerki w tradycyjnych strojach dirndl serwować będą bawarskie przysmaki - kiełbaski i pieczonego kurczaka, zaś gościom zabawę umilą kapele grające tradycyjne piosenki.

Święto złotego trunku zyskuje popularność także nad Wisłą. Zabawy inspirowane monachijskim festynem przyciągają klientów do polskich barów, knajpek i piwiarni. Jeśli jednak wolicie spędzić czas w mniejszym gronie, z naszą małą pomocą możecie zorganizować własną imprezę w radosnym duchu Oktoberfest.

W klimat imprezy wprowadzą gości stosowne dekoracje. Kluczowe kolory to biały i niebieski - barwy bawarskiej flagi. Do tego celu świetnie nadadzą się trójkątne girlandy, a także papierowe lampiony w biało-niebieską szachownicę. Lampiony znakomicie zaprezentują się po zmroku, gdy zabawa nabierze rumieńców. Jako uniwersalne ozdoby sprawdzą się papierowe pompony w kolorach bieli i błękitu.

Oktoberfest to także tradycyjne bawarskie stroje: lederhosen, męskie skórzane spodenki z szelkami, często zdobionym pięknym ludowym haftem, oraz dirndl, sukienka składająca się z bluzki, spódnicy, gorsetu i fartucha. Nie zapominajmy także o dodatkach: białych kolanówkach, filcowych kapeluszach, a także perukach z długim warkoczem dla Pań.

Tak wyposażeni możemy przystąpić do zaplanowania najbardziej istotnego elementu imprezy - zakupu piwa. Jeśli zależy nam na jak najwierniejszym klimacie Oktoberfest - powinniśmy zaopatrzyć się w trunki z monachijskich browarów. Na szczęście niektóre z nich można kupić w Polsce. Do najpopularniejszych marek należą: Paulaner i Augustiner. Oprócz tego z monachijskich browarów pochodzą Hacker-Pschorr, Spaten-Franziskaner, Löwenbräu, Hofbräu - wszystkie są rozlewane podczas bawarskiej imprezy.

Do piwa warto przyrządzić przekąski. Kiełbaski, golonka, ryby z grilla, a także obazda, bawarska pasta serowa do pieczywa, to tradycyjne potrawy, które serwowane są podczas monachijskiego święta. Przepisy można znaleźć w internecie, a produkty są dostępne w ofercie polskich sklepów.

Konsumpcji piwa na Oktoberfest nieodmiennie towarzyszy muzyka. Grającą na żywo kapelę możemy zastąpić muzyką odtwarzaną z płyty lub z internetu. W zależności od potencjalnych upodobań gości i charakteru imprezy do wyboru mamy zarówno tradycyjne przyśpiewki grane na akordeonie, jak i nowoczesne taneczne aranżacje ludowych piosenek.

Gdy zabawa się rozkręci, możemy zaproponować pełnoletnim gościom konkursy z piwem w roli głównej:

  1. Wyścig z piwem - uczestnicy wyścigu mają za zadanie dobiec z kuflem piwa trzymanym tylko w jednej ręce; wygrywa osoba, która rozleje jak najmniej trunku, ostatnia osoba na mecie pije karną kolejkę. Sprawdza się też w wersji sztafeta lub slalom. 
  2. Konkurs na wytrzymałość - uczestnicy trzymają w wyciągniętej przed siebie ręce kufel piwa. Ręka musi znajdować się pod kątem prostym do reszty ciała. Dyskwalifikacja następuje za zgięcie ręki lub obniżenie jej. Wygrywa ten, kto wytrzyma najdłużej.
  3. Picie piwa na czas - im większe kufle, tym większe emocje. Po wypiciu trunku należy unieść kufel nad głowę i odwrócić go do góry dnem.
  4. Zagadki związane z piwem - uczestnicy zabawy muszą odgadnąć markę piwa na podstawie trzech słów kojarzących się z nazwą np. zwierzę, puszcza, Polska (Żubr).

Zabawy te można przeplatać bezalkoholowymi rywalizacjami jak konkurs na najlepsze przebranie, taniec bawarski czy najpiękniej ozdobiony piernik.

Duch Oktoberfest przejawia się w radosnym świętowaniu przy kuflu wybornego piwa. I w tym tkwi tajemnica jego sukcesu - stworzenia okazji do wspólnej zabawy, śpiewów i tańców do rana. Życzymy Państwu udanych wrześniowych imprez w bawarskich klimatach.

Oans, Zwoa, Gsuffa!

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2016
pixel